mimihernande11 mimihernande11
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Please HELP !!

Each granola bar costs $1 write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 23-05-2019

Answer:

Expression for the total cost is $1J.

Step-by-step explanation:

Given that each granola bar costs $1.

Now we need to write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J.

So let's assume that the number of granola bars = J

then total cost of g granola bars = (J)($1) = $1J

Hence required expression for the total cost is 1J dollars.

Answer Link

Otras preguntas

(6^2)^x =1 I need to now ASAP
This diver has just jumped up from the end of the diving board. After she dives down and is falling toward the water, she’ll have kinetic energy, or the energy
Evaluate the expression 2(8 − 4)2 − 10 ÷ 2.
Someone posing as an IT tech requests information about your computer configuration. What kind of attack is this
Consider the machine from the previous question. If you were responsible for tuning this machine, what evaluation metric would you want to maximize to ensure al
Identify the correct statement about the “expression” element of an artwork.
Answer this for me please
Which of the following statements is false? -(-5) = 5 |-5| = -5 -|-5| = -5 -|5| = -5
who was the first malawian president after multiparty ​
What is the power of 10 when 0.00503 is written in scientific notation no there are no answer choices