pridebutter pridebutter
  • 26-05-2019
  • Mathematics
contestada

the price of milk found by / its cost in cents by its volume in gallons.
what are the units in words?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 26-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Milk is often priced in the units "dollars per gallon."  I pay $3/gallon for mine.

If you want the units cents instead of dollars, then the units would be

"cents per gallon."

Answer Link

Otras preguntas

What is the main idea of this passage?
what is the frequency of a wave if the wavelength is 100 m and the speed is 200 m/s?​A. 2 HzB. 100vHzC. 0.5 HzD. 200,000 Hz
solve the equation: -4 (8+y) = 90​
Why do people need to form governments for themselves?
Although research data indicates that personalities are similar across cultures, some concerns have been raised about the validity of __________ tests in non-We
Given that the points (-5,7), (5,7),(5,1), and (-5,1) are vertices of a rectangle, how much stronger is the width than the length
A parallelogram-shaped tile has an area if 48 in.2. The base of the tile measures 12in. What is the measure of bits height
50 POINTS AND BRAINLIEST I need 15 sentences about politics in Spanish. I will be happy if you write about your country politics (politicians, ideology). Rememb
This isnt an important question, but if you can answer it go ahead, does Wario from the mario brothers have any familly? And or whats his backstory?
Son faciles tus classes