makenlie31 makenlie31
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for 4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados? What is the price of 2 avocados?

Martin paid 6 for 4 avocados at a farm stand He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados What is the price of 2 avocados class=

Respuesta :

LostGirlAlex
LostGirlAlex LostGirlAlex
  • 25-09-2019

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

4/$6 = 2/$3

Answer Link

Otras preguntas

In the context of the entire passage the tone established by line 1 can best be described as-
Mali was founded by . Mali was introduced to the Islamic culture by as he traveled to Mecca.
the volume of a cylinder is equal to the area of the base times the height the area of the base of this log is 2 square meters what is the volume of the log....
Funland has announced that it will raise admission prices by $5 starting Monday, February 1st. Funland owner Wyatt Martinez says the increase is due to the rece
Parents can positively influence their children's iqs by:
Which expression is equivalent to 3√27x^18A:3x^3B:3x^6C:9x^3D:9x^6
what is a description of a Suburban frog
Can someone Please Help me with equations
What profession do you feel is too greedy, and why?
There are different ways to think about the meaning of speed. Which description correctly completes this sentence? Speed is ________________________. A.time tra