kittymathematics02 kittymathematics02
  • 26-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of beaded necklaces costs $4.47. What is the unit price?
per necklace​

Respuesta :

UltimateStorm
UltimateStorm UltimateStorm
  • 26-09-2019

Answer:

1.49 per necklace

Step-by-step explanation:

there are 3 necklaces sold for 4.47. if we divide the three necklaces by the overall price we get the price per necklace. 4.47 divided by 3 = 1.49

Answer Link
BorutoTheGreat BorutoTheGreat
  • 26-09-2019

Answer:

Each necklace cost $1.49

Step-by-step explanation:

Three necklaces cost $4.47. So to see how much one necklace cost you must divide the cost of all three necklaces by 3. Then you get $1.49

Answer Link

Otras preguntas

The ratio of men to women at a college is 7 to 5. how many women students are there if there are 350 men?
What does the Constitution say about political parties ?.
What is meant by power of media?.
please select the pathogen from the genus streptococcus that correctly represents the most serious pathogen of this group.
What factors were responsible for the conflict between Spain and the Cuban nationalists?.
kkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkkmkmkmkmkmkmkm
Emerging Dock Company manufactures boat docks on an assembly line. Its standard costing system uses two cost categories, direct materials and conversion costs.
Does the Nissan Versa have transmission issues?
What is the solution of the simultaneous equations 3x 2y 14 and 4x 3y 13?.
How does ain't IA Woman use ethos?.