charlesmcmillian508 charlesmcmillian508
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 13 pounds of sugar for $6. how many pounds of sugar did she get per dollar​

Respuesta :

linna3 linna3
  • 21-10-2019

Answer: 2.17 pounds

Step-by-step explanation:

13 ÷ 6 = 2.1666666667

Rounded

2.17 pounds

Hope this helps!!! Good luck!!! ;)

Answer Link

Otras preguntas

If you push twice as hard against a stationary brick wall, the amount of work you do ______________________.
when solving the equation which is the best first step to begin to simplify the equation? -2(x+3)=-10​
What is the ordered pair ?
Find the perimeter of the region that is NOT shaded. 39 ft 29 ft 58 ft
What percentage of someone’s genetic background may contribute to alcohol dependency?
Who must yield at T-intersections? A. Traffic on the through road B. Traffic on the joining road C. Traffic on the right side of either road D. Traffic driving
Which statement best summarizes the process of the abolition of slavery in the United States? A. The United States abolished slavery in response to rising press
What new kinds of neighborhoods were created by local railroads?
Macromolecules that contain carbon , hydrogen and oxygen in a 1:2:1 ratio is called ?
Which part of the compound light microscope provides the light source? Part A Part B Part E Part F