pompalarissa1234 pompalarissa1234
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

Respuesta :

punnyfriends6
punnyfriends6 punnyfriends6
  • 21-10-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link
jazxie
jazxie jazxie
  • 21-10-2019

Answer:

you can buy 3 packages

Step-by-step explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

Answer Link

Otras preguntas

which of types of gases trap heat within the earth's atmosphere, contributing to a gradual but persistent global warning pattern? _______ gasses trap heat withi
Country A has an absolute command economy. Country B has a mixed economy and a population that favors market trade. Both want to increase trade to generate more
Evaluate the following expression 2(1,0) -3(2,-1) A-(2,3) B-(-4,3) C-(-3,-2) D-(2,3)
true or false migration doesn't really affect population
Many theorists have argued that _____ is the ultimate form of suicide prevention.
Mitosis is a type of cell division that produces cells that are used for growth and repair. Meiosis is a different type of cell division that produces sex cells
Can someone help with this math question please
Frank wrote several statements to summarize the relationship between the first and second laws of thermodynamics.
What is the greatest common factor? -c^2q^3 c^4
Literacy disorders are reading and writing impairments in a(n) ____ population of children.