cstigerlilyy
cstigerlilyy cstigerlilyy
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

EMERGENCY!

6 erasers cost $6.60

Which equation would help determine the cost of 3 erasers?

EMERGENCY 6 erasers cost 660 Which equation would help determine the cost of 3 erasers class=

Respuesta :

tumblrtrash
tumblrtrash tumblrtrash
  • 22-10-2019

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6.60/6

= x/3

then u can cross multiply

Answer Link
kittensswift kittensswift
  • 22-10-2019
1) find the unit price/ price of one eraser
$6.60/6 = x (1.1)

2) multiply by 3
3x (3•1.1)

3) answer in $3.30
Answer Link

Otras preguntas

Which Abdominal workout should I try? , If I want a healthy 6 pack? your opinion @Captin @Taskmasters @Tso @Anime21
which property of multiplecation is shown by the equation f times 8 = 8f
Western hemisphere, including north and south America
_____ is the tragic flaw of a tragic hero that causes his or her own destruction
how does exercise improve the way your body functions
what are some bad things about brain transplant?
The desire to take over lands for one's own country is called A.imperialism. B.patriotism. C.militarism. D.nationalism.
How did Henry Ford’s Model T contribute to the culture of the Roaring Twenties? A.The Model T used traditional manufacturing methods and was expensive. B.The Mo
Western hemisphere, including north and south America
Descriptions based on measurement or reasoning free of bias are: deductive. subjective. objective. inductive.