sara076
sara076 sara076
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

A pound of rice crackers cost $2.88 Matthew purchased 1/4 power crackers how much did you pay for the crackers

Respuesta :

haydenpalm
haydenpalm haydenpalm
  • 22-10-2019

Answer: $0.72

Step-by-step explanation:

$2.88 ÷ 4 (because of one forth)

Answer Link

Otras preguntas

What role does the government take in capitalism? a It takes a limited or no role in business or trade. b It makes rules to prevent trade with other nations.
18. In Ancient Rome a republic government was established. In a republic government A. leadership is passed down generation to generation B. officials are chos
The United States non-violently forced _________ to sign the Treaty of Kanagawa which increased trade not only between the two nations but also with European na
State 4 factors that will hinder the development of the manufacturing industry​
What is the geometric mean of 5 and 11?
When a plant cell is placed in a _ solution there will be a loss of water causing the plant to wilt
what is the lack connection of the heart symbol​
1. Which is not a characteristic of most plants? a. possess tissues C. possess plastids d. are consumers b. are eukaryotic
Prussian Blue has a molar mass of g/mol. Answer with four significant figures
1. Harmony enhances a melody True False