stanleyswanson76 stanleyswanson76
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

One customer pays $25 to have 2 pizzas delivered. Another
customer pays $58 for 5 pizzas. How many pizzas are delivered to a customer who
pays $80​

Respuesta :

kamaaltwalker kamaaltwalker
  • 22-10-2019

Answer:

7 pizzas

Step-by-step explanation:

Using the formula for slope (rise/run) we can calculate how much one pizza cost.

[tex]\frac{58-25}{5-2} =\frac{33}{3}  = 11[/tex] dollars per pizza.

Take the $11 per pizza and divide it by $80 to get 7.2727 pizzas. Since you can not have .2727 of a pizza you round down to 7 pizzas.

Answer Link

Otras preguntas

What is the unit rate for 840 feet in 40 seconds?
6x+5y=-15 into slope intercept form using y=mx+b
Question 3. Which association best describes the scatter plot? A. negative linear association B. negative nonlinear association C. positive line
Question in picture. Thanks!
How does Bud get Lefty Lewis to take him to Grand Rapids? A. Bud tells Lefty that he wants to visit his mother in Grand Rapids. B. Bud sneaks into Lefty'
what line runs roughly east to west on washington,d.c subway
Can anyone help me? The formula for volume of this rectangular prism is: V = 2x 3 + 17x 2 + 46x + 40
3x+1/10=x-1/7 what is x explain how you got the answer please do a step by step solution
effects that are dependent on the size of the population and regulate the growth of populations are called ___________ effects
halon and CFC's both _______. A) Inhibit ozone formation B) cause ozone formation in the troposphere c) destroy ozone in the stratosphere d) causes excess ozone