memphiswoodard memphiswoodard
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada


A 6.5-pound bag of modeling clay costs $7.80. What is the price per pound, in dollars and cents?

Respuesta :

nancyyy54
nancyyy54 nancyyy54
  • 22-10-2019
7.80/6.5=1.2 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Gasoline is not made from natural resources True or false?
Which equation is true given w=7
What is wrong with this math problem? (6x)(4x^7) = 24x^7
Which of the following groups are like terms?
I need help with Pythagorean Theorem
1. How might early humans have made tools from stones? 2. If the tools found at Jebel Faya were different to those found in Africa, why would this mean that the
Help Quickly! 10 points!
What did the Little Rock nine undertake?
a. 105 b. 80 c. 75 d. 52.5
Which statement best explains the role context plays in better understanding this excerpt? Read the excerpt from "A Quilt of a Country." America is an improbab