raceca raceca
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

Angie bought 3.75 yards of ribbon. Each yard of ribbon costs $2.60. What was the total cost of her ribbon, to the nearest cent?

Respuesta :

Bookworm83
Bookworm83 Bookworm83
  • 22-10-2019

Answer:

The answer is 9.75.

Step-by-step explanation:

Just multiply the yards (3.75) by the cost for one yard ($2.6).

Answer Link

Otras preguntas

House on mango street book. Write a description of a scene using language that engages the senses.set the mood in your introduction and carefully select word
what is exponential growth and exponential decay?
a rectangular field has a perimeter of 500m and an area of 14400m2.  Find the lengths of the sides
During what period did Egypt reach the height of its power
write the equation of the line, with the given properties,in slope intercept form.slope = - 3 through  (3,8)
what  effect did the crusades have on European civilization??
Round 111.11111 to the nearest ten thousandth.
What are examples of Human/Environment Interaction in Maryland?
Write the expression in factored form. 3m-6n 12x-18y 6x-18
5m - 2(m 2) = -(2m + 15)