Virgo25 Virgo25
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?

Respuesta :

rd0282293
rd0282293 rd0282293
  • 23-10-2019

Answer:

$1.26

Step-by-step explanation:

Answer Link
bozuna58 bozuna58
  • 23-10-2019

Answer:

$ 1.26 per ounce

Step-by-step explanation:

divide 10.08 by 8 to get the unit rate

Answer Link

Otras preguntas

Which of these usually require students to maintain a specific number of hours and grade point average?
what does flexibility mean in dance
What was one negative effect of the end of communism in Czechoslovakia?
What are the next two numbers 0.3 0.7 1.1 1.5
What led to the growth of factories in England in the eighteenth century?
What is the value of 5.7 × 108? a. 57,000,000 b. 570,000,000 c. 5,700,000,000 d. 5.70000000
what is 14,560 Times 100 equal
when you multiply 126 and 5 tens I'm step 3 , why does its product have a zero in the ones place? Explain
Why do you think the catholic church was so committed to defending the literal meaning of the bible passages?
What is equal to -15? a) -5+10 b)-5-10 c)-5+(-10) d) -5-(-10)