Samara1212
Samara1212 Samara1212
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Sisneros bought 3 yards of ribbon for 1.50.How much would 5 yards of the same ribbon cost?

Respuesta :

mayap1396
mayap1396 mayap1396
  • 24-10-2019

Answer:$30

Step-by-step explanation:

Divide 5 from 1.50 and get $30

Answer Link
avarosecosta avarosecosta
  • 24-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation: ok so first you need to divide 1.50 by 3 to get the unit cost of a yard of ribbon. The answer is .75. Then you must multiply .75 by 5 to get 3.75 to find the cost of 5 ribbons

Answer Link

Otras preguntas

Match the description to the type of source. 1 . thesaurus a book containing selected words in a language, noting spelling, pronunciation, and meanings 2 . pe
help pls. will mark brainliest
whats your favorite word???​
In fire wall, one approach to defeating the tiny fragment attack is to enforce a minimum length of the transport header that must be contained in the first frag
A shipping container will be used to transport several 100-kilogram crates across the country by rail. The greatest weight that can be loaded into the container
Removal of clot within a PICC line through the lumen of the device is coded as
1Q: 34 km 900 m – 24 km 200 m 2Q:11 cm 50 mm × 4 3Q:18 m 90 cm ÷ 3 give me the answer pls :(
how long do monoclonal antibodies last in the body
Imagine that your friend´s father has just been diagnosed with Huntington´s disease. There´s a 50 percent chance that your friend has the defective gene too. Sh
Factorise fully this 2x+8