karenxox
karenxox karenxox
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

. The SPLASH 12 ounce bag costs $10.32, and
the GEE 8 ounce bag costs $6.96. Find the
a) unit price for each and b) determine which is
the better buy. Write a complete sentence.
Plz help meeee

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 24-10-2019

Answer:

SPLASH unite price is $0.86 per ounce, while the

GEE is $0.87 per ounce.

SPLASH is the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

What two mixed numbers have a sum of 3
Round $6.6666 to the nearest cent
A baseball diamond has the shape of a square with side lengths of 90 feet. A catcher wants to get a player running from first base to second base out.  How far
how hot does it have to be to melt rock
The perimeter of a sheet of paper is 38cm. If the width is 8 cm what is the length of the paper?
4x+5y=20 write this equation in slope intercept form
The perimeter of a sheet of paper is 38cm. If the width is 8 cm what is the length of the paper?
in 5.074 the digit 5 stands for _____________
Brand A scooter has a top speed that goes 2 miles per hour faster than Brand B. if after hours, Brand A scooter traveled 24 miles, at what rate did Brand B scoo
What is the answer to 2c-5=c+4