generalR generalR
  • 25-10-2019
  • Mathematics
contestada

Best grocery sells 5lb of salmon for $100. Fresh grocery’s sells 3 lb of salmon for $63. What is the unit price of salmon at each store

Respuesta :

saimazubair saimazubair
  • 25-10-2019

20$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

solve for x , x^2=92+12^2
in the Diary of Anne Frank, Act 2, what effect does the landing of Allied troops in Normandy have on the attic inhabitants?
what is the kinetic energy of a 3-kilogram ball that is rolling at 2 meters per seconds?
another one please help
what is a rarefaction
Quadratic VariationIf f(x) varies directly with x2, and f(x) = 75 when x = 5, find the value of f(4).  A.100  B.50  C.48  D.25Find the constant of variation for
what is 15% of $5.80
Factoring 3xsquared + 14x +20
When a bicycle rider puts on the brakes of a bicycle, friction cause some of the mechanical energy to change into what type of energy?
How many sixths are in 3 and 1 third ??