chennupatibindu chennupatibindu
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Kaya paid $9 for 3 cookies and 5 cupcakes.a cupcake cost three times as much as a cookie.how much more a cupcake costs than a cookie?

Respuesta :

milly2634
milly2634 milly2634
  • 21-11-2019
Answer- The cupcake cost $15 more than a cookie.

Explanation - I just multiplied 3x5.

Answer Link

Otras preguntas

What are the three primary resource and environmental concerns in Australia?
please help with math homework
What word has almost the same denotation as the word admirable?
What motivated the United States to engage in the War of 1812? (Select all that apply.) A. French restrictions on international commerce B. British assista
Which of the following images from Hiroshima is ironic? A. Dr. Fujii sat down cross-legged in his underwear on the spotless matting of the porch,
20 points! Looking at circle O, ∠BOC is a(n) Please contact your teacher immediately if you do not see the image. Question options: minor angle central angle i
What is the x-coordinate of the point that divides EF into a 2:3 ratio? 3.8 –3.6 1.2 1.4
"A child learns of the color yellow by first seeing it several times and understanding how it is different from other colors she sees. Then, she hears her paren
A tube called the what extends from the bladder to the outside of the body
Why was it custom to not enter persian kings inner court without being summoned?