landon53 landon53
  • 23-11-2019
  • Mathematics
contestada

10. A nursery owner buys 5 panes of glass to
some damage to her greenhouse. The S Danes
cost $14.25. Unfortunately, she breaks 2 more
panes while repairing the damage What is the
cost of another 2 panes of glass?

Respuesta :

charlmagallano
charlmagallano charlmagallano
  • 23-11-2019
14.35/5= $2.85 per pane of glass
2.85*2= $5.70
Answer Link

Otras preguntas

solving compound inequalities 14r+20 <14r+16 or 8-10r>15-9r
Describe Coffee's effect on the balance of power between various regions of the world.
DNA fragments bond with the help of which enzyme?
SOLUTION: Each pattern below uses the same rule. What is the rule? 2,11,38,119 3,14,47,146 4,17,56,173
Facts and Info on California, Salinas and Gabilan Mountains in the 1930s.
When applied to motor vehicle operation, _______ is the force that keeps a motor vehicle's tires from slipping on the roadway surface. a. None of the answers b
How does ATP supply energy for cellular activities?
The label on a gallon of ice cream shows the total fat contents as 9 grams (g) of which 6 grams are saturated fat. What is the ratio of saturated fat to total
solving compound inequalities 14r+20 <14r+16 or 8-10r>15-9r
Which geological era is known as the age of reptiles? a. Cenozoic b. Mesozoic c. Paleozoic d. Precambrian