kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

I need help with the blanks
If cos theta=0.3090, which of the following represents approximate values of sin theta and tan theta, for 0degrees
Water molecules attract other water molecules and tend to pile up Via A)adhesion B) cohesion C)dissociation D)vaporization
Find the value of x. If necessary, round your answer to the nearest tenth. The figures are not drawn to scale. AB = 14, BC = 6, and CD = 10
Can you tell me about the correct answer plz?
20 points Match the provided functions to a graphed function with the same zero(s).
Which correctly names a point line or plane in the figure
Tobacco plantations in the chesapeake region: a. were far less successful than tobacco plantations that developed in the lower southern colonies. b. were so pro
If the following fraction is reduced, what will be the exponent on the p? - 5p^5q^4/8p^2q^2 5 4 3 2
According to the molecular clock, how long ago did modern humans and neanderthals share a common ancestor? 25,000 ya 140,000 ya 300,000 ya 700,000 ya 2 mya