the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Ted weighs twice as much as Julie. Mike weighs three times as much as Julie. Together, Ted, Mike, and Julie weigh 210 lbs. What is the weight of each person?
Tom took a trip of 1,020 miles . He traveled by train at 55 miles an hour and the same number of hours by plane at 285 mph . How many hours did the trip take?
Tom took a trip of 1,020 miles . He traveled by train at 55 miles an hour and the same number of hours by plane at 285 mph . How many hours did the trip take?
Can you tell me what is peripatetic A. a kind or type B. introductory part to a play C. walking casually from place to place D. seeming to have no ending
State whether set A and B are equal, equivalent, both, or neither. A = {9, 8, 7} B = {8, 9, 10}
I'm having a hard time with this one solve for y 3y+7=28?
Given the function f(x) = 4(x+3) − 5, solve for the inverse function when x = 3
To subtract two rational expressions that have a common denominator, you simply _____ the numerators.
Looking Back At The Last Ten Years Of Your Life Describe The Events That Have Been Significant In Shaping Your Personality. Essays .
Nancy sells handcrafted bracelets at a flea market for $6. If her monthly fixed costs are $625 and each bracelet cost her $1.75 to make, how many bracelets must