Official22 Official22
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

Susan bought 2 3/4 pounds of potato salad at $5.60 a pound. How much did she spend?

Respuesta :

Lynne2133
Lynne2133 Lynne2133
  • 25-11-2019

Answer:

$15.40

Step-by-step explanation:

first, let's find the 3/4. to find this, just multiply the decimal form, .75 by the price per pound because then we get the amount for 3/4 pound. that number is $4.20. next, we need to find the 2 pounds by multiplying the price per pound by the 2 pounds, which gets us $11.20. add those together and you get $15.40.

Answer Link

Otras preguntas

What is 1199.28856995 to the nearest ten.
what's the formula to find GP?????​
In "Dialogue on Immortality and Personal Identity", which character's position on personal identity and immortality most closely resembled Descartes' view?
what energy source has the highest net energy yield
Which sentence in this introduction paragraph is the thesis statement?The average family spends $1500 a year on clothes for school. In this economy, that seems
What is the relation between the trigonometric ratios tan(R) and tan(J)? Please answer ASAP!
i know im dumb enough to not know this but i need help
PLEASE HELP What is one big difference between the 16 Personality Factor Questionnaire and the Neuroticism Extroversion and Openness Personality Inventory?
Hiking up a mountain, you notice that the air temperature drops 10 degrees every 1000 meters increase in elevation. Write a multiplication expression to represe
Evaluate 9÷3[(20-7)-2^2]