iconicisaac
iconicisaac iconicisaac
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada


Which is the best buy?
a. $19.25 for 11 candy bars
b. $22.62 for 13 candy bars
c. $15.39 for 9 candy bars
d. $17.30 for 10 candy bars

Respuesta :

danielseavey
danielseavey danielseavey
  • 22-01-2020
The correct answer is c
Answer Link
hooksdan000
hooksdan000 hooksdan000
  • 22-01-2020

Answer:

a=$1.75 per candy bar

b=$1.74 per candy bar

c=$1.71 per candy bar

d=$1.73 per candy bar

Option C is the better buy.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME!!! 20 points!!
give me the information about federalism​
Name the notes of the A Chromatic Scale Ascending.
Need help quick, please
What differences does the narrator of "Everyday Use" see between Maggie and Dee? O A. She describes Maggie as jealous and mean, but she sees Dee as kind and wel
Factor the polynomial. 8p2−20p+16
Mario is buying a number of hamburgers from the local store that cost $2.90 each. He is also buying one packet of hamburger rolls at a cost of $4.75. He has $39
Kaitlyn is walking on a treadmill at a constant pace for 28 minutes. She has programmed the treadmill for a 2-mile walk. The display counts backward to show the
For lunch today, I ate an apple. What type of carbohydrate did I ingest?
somebody please help me out