dancemomsrule1
dancemomsrule1 dancemomsrule1
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

Four pounds of sugar costs $2.40 at the grocery store. What is the unit rate for the cost of sugar in relation to its weight?
A.$0.60 per pound
B. not enough information
C.$1.67 per pound
D.$2.40 per pound

Respuesta :

abdallaaamsm
abdallaaamsm abdallaaamsm
  • 22-01-2020

Answer:

c

Step-by-step explanation:

solve this equation 4/2.40

Answer Link

Otras preguntas

Spiritual health is __________ because people have many different ways of connecting spiritually. A. easy to understand B. simple C. subjective D. objective
6 | x37 What is 61 times 37
The environment of Egypt caused Egyptians to view the world as A) an orderly and beneficent place. B) an unpredictable and mysterious place. C) a chaotic and fr
the sum of eight and a number y?​
Find the distance between the points. Give an exact answer and an approximation to three decimal places. (7. - 3) and (5,1)
425 less than gives 699
je parle _____ enfants du voisin​
How do you solve this question
explain how environmentalists would use regional scales to study an environmental problem 25 POINTS PLEASE HELP.HURRY
does laser refract through water or reflect ?