bartboy365 bartboy365
  • 23-01-2020
  • Mathematics
contestada

Roberto bought 3 bags of chips and 4 jars of dip for $13.50. Hailie bought 2
Bags of chips and 2 jars of dip for $8 Determine how much one bag of chip cost and one jar of dip

Respuesta :

sierragaffney22 sierragaffney22
  • 23-01-2020
make 2 equations Roberto: 3x+4y=13.50 Hailie: 2x+2y=8 Let x=bag of chips y=jars of dip use substitution or elimination to solve for x and y
Answer Link

Otras preguntas

cos A/1-tan A + sin A/1-cot A =sin A + cos A
During what time period was the greatest amount of territory unified in Italy?
Identify the domain and rangewith steps please (picture below)
What were the two main reasons Spain sent expeditions to the Americas?
Write sin3xCos2x + cos3xsin2x as a single trigonometric function
The Universal Law of Gravity states that the force of gravity acts between all objects. Nonetheless, you never feel that the fridge in your kitchen pulls you to
What ship did Christopher Columbus ride in?
In the poem the inchcape rock tell the character of sir ralph which is present in every human being
Fill in the blank : 1. In ___________________ there are as many as eleven standard times.
What is the tenth term in the sequence 5,8,11,14...?A. 29B.32C. 35D. 38