bummmmmmmmmmmmm
bummmmmmmmmmmmm bummmmmmmmmmmmm
  • 23-01-2020
  • Mathematics
contestada

Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54. Which jar has the best unit rate?

Respuesta :

stormynicoleeeee
stormynicoleeeee stormynicoleeeee
  • 23-01-2020

Answer:

15 ounce

Step-by-step explanation:

a

Answer Link

Otras preguntas

What is blank divided by 4 equals 9
Which statement is true? Lipids are a type of fat. Fats are a type of lipid. Fats and lipids are separate and unrelated substances. All lipids are fats, and all
130% of the sum of 7 and a number n is equal to 91.
Explain how diabetes can affect two other human body systems.
Which of these is true for both photosynthesis and cellular respiration? Both occur in all organisms. Both occur in most producers. Both produce carbon dioxide.
A drawer has some red, green, and blue marbles. There are 33 marbles in all. Thete are 4 times as many red marbles as green marbles. There are half as many blu
which of the following is a complex sentence A. of started to make pasta, but I changed my mind and made rice instead. B. I enjoy reading because it's a solit
why did americans want george whachington to be president
A drawer has some red, green, and blue marbles. There are 33 marbles in all. Thete are 4 times as many red marbles as green marbles. There are half as many blu
4n^2-16 factor the quadratic