bhaddbhabiee001 bhaddbhabiee001
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at the store. How much money does 32 ounces of the broccoli cost

Respuesta :

bluhusky70
bluhusky70 bluhusky70
  • 24-01-2020
32 ounces = 2 pounds.

So you need to multiply 1.50 x 2 = $3
Answer Link
trez34378
trez34378 trez34378
  • 24-01-2020

Answer:No

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

One gram of carbon contains 50,200,000,000,000,000,000,000 atoms. express the number of carbon atoms in scientific notation
False claims act or qui tam suits have been successful in the health care industry. the case study identified several things that all of the claimants have in
If the price of an object dropped 35% down to $75.68, what was the original price?
_____ studies show that infants learn and retain a wide variety of information by just watching objects and events
Mario recently came to the united states through a study abroad program and currently works in the financial aid office at his college. the other day his superv
Your license can be suspended for up to (blank) if you accumulate 24 points within a 36-month period
Which point is in the solution set of the given system of inequalities 3x+y>-3,x+2y<4
How can you generate x + 3y + 5 from the expression x + y + 4 + 2y + 1?
How many sects of christianity were there in 1700s?
One of the main elements of an epic poem is an extended simile. Which of the following characterizes an extended simile? A) a story that begins in the middle