Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of swiss cheese costs $4.00 at the grocery store. Use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of swiss cheese. a. $1.00 c. $4.00 b. $16.00 d. $2.00

Respuesta :

ngolovelykids3 ngolovelykids3
  • 25-01-2020

Answer:

$2.00

1/4*4.00=2.00 the answer is 2.00

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!! I WILL GIVE BRAINLIEST
(18 months). hi I'm gothy and I just needed help with this problem. you don't have to include the answer but I'd appreciate it​
Pyramids were built to serve as ______ . a. palaces for the pharaoh c. compasses for traders b. astronomical observatories, d. a tomb for the pharaoh
PLS HELPPPPP MEEEEHHHHHHH, ILL GIVE YOU 50 AND BRAINLIEST PLSSSSSSSSSSSSS YOU JUST HAVE TO ANSWER 2 QUESTIONS PLSSSSSSSSSSSS MY WORK IS DUE IN AN HOUR What form
Which statement about the water cycle is false? * 1 It naturally recycles water 2 It has a beginning and end 3 it is powered by the sun 4 It involves living thi
I also need help on this
1 hundred thousand 4 tens 3 ones 3 thousand and 7 hundred
What is a parenthetical citation?
I NEED THIS FILLED ASAP
35 flower and 7 vase she want to put the same number in each vase