neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

What’s the answer hurry due very very soon
Find the slope of the line through the points (4,-5) and (6,-5). Is the line horizontal, vertical, or neither?
Which of these requires accurate coefficients in a reaction? a Molar ratio b Molar mass C Molar volume
Dawna owns a small bookstore that also serves as a gallery for her artwork. Although this business may never make Dawna wealthy, she admits that it has been her
A box contains 222 red marbles, 333 green marbles, and 333 blue marbles. If we choose a marble, then another marble without putting the first one back in the bo
Explain the impact of the pacific railroad in 1862
Evaluate the extent to which the Articles of Confederation created an ineffective government between 1781 and 1789.
Find the median, mean, and range. 11, 8, 12, 3, 10, 9, 4, 2, 1, 10 The median is . The mean is . The range is .
A heat exchanger employs 1.5kg/s of a liquid whose specific heat is 5kJ/(kg K) at 15o C to cool 5kg/s of air from 120o C to 25o C. The air pressure during this
If the youngest sister is x years old, describe the ages of the other two sisters in terms of x, and use that expression that can be used to find their ages