TayAi7dRi8nefni
TayAi7dRi8nefni TayAi7dRi8nefni
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Terrell's mom paid $27 for 18 juice boxes for the party. at that rate, how much would she pay for 24 juice boxes?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This is an item involving the use of ratio and proportion. The ratio between the the cost and the number of juice boxes should always be equal. With this,  
                                ($27 / 18 juice boxes) = (x / 24 juice boxes)
Solving x from the equation gives x = 36. Thus, 24 juice boxes cost $36. 
Answer Link

Otras preguntas

Which occurs during winter in the Northern Hemisphere? a. The earth is closer to the sun. b. The earth's axis is tilted so that the Northern Hemisphere faces
Why did the French establish settlements along the Great Lakes and the St. Lawrence?
What is 28/42 in simplest form
some different ways to make 7502
What is the solution to the equation –10.3+y = 5.2? a. –5.1 b. 5.1 c. –15.5 d. 15.5
What was one negative effect of the end of communism in Czechoslovakia?
An apple weighs at 1N. the net force on the apple when it is in free fall is? a. 0N b. 0.1N c. 1N d. 10N e. none of the above
Which quantity is measured as electrical power? the time rate of energy transfer the net amount of energy transferred into a circuit the number of charges fl
How to round the number 225.286 the nearest hundredth
How many cotyledons would be found in a flowering plant with nine petals on each flower and long leaves with parallel leaf veins? a. Three b. Zero c. Two d.