janeferns99p037ke janeferns99p037ke
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

8
5 kg of sugar costs £3.50.
Ellie buys 3 kg of sugar.
Work out how much Ellie pays.

Respuesta :

ogundeji87 ogundeji87
  • 23-02-2020

Answer:

2.1 £

Step-by-step explanation:

5kg = 3.5£

3kg = X £

5X =  10.5

X = 2.1 £

Ellie pays 2.1£

Answer Link

Otras preguntas

english grammer questionclass12​
When does wifi be analog ?
two spinners have sections showing random numbers. A game is played by spinning each spinner once. The probability tree diagram show the probabilities of gettin
फोन मन नपराउने मानिसहरूको संख्याबीच तुलना गर्नुहोस् । Compare the number of people who like both I-phone and Android phone and who do not like any of these two
Which wave has more energy? Wave one has an amplitude of 25 cm and a frequency of 1.7 Hz. Wave two has an amplitude of 17 cm and a frequency of 2.8 Hz
Which parts of the essay-writing process can comparison and contrast help with?
100 POINTS PLEASE YOU GET ALL MY POINTS 100 POINTS This is correct, but how did this person get 25/20? Question : It took 20,000 people 20 years to build the
The science club went on a two-day field trip. The first day the members paid $30 for transportation plus $10 per ticket to the space museum. The second day the
Aristide, à poser une étagère dans sa chambre sur un des murs. On suppose que ce mur est vertical au sol, et que l’étagère est parallèle au sol.. détermine une
answer of equation : 10x - 3 (x-6) = x 30