smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

solve 2(x-2)=6 please help me
Which women's right's activist made a political statement by voting illegally in the election of 1872?Thank
What is another term for "building blocks"?
What two numbers add up to -13 and multiply to 36?
who is the secondary character in the book the tale of despereax
When does a writer often reveal an implied universal theme in a story? at the resolution of the story, as the reader discovers how the story ends in the middle
Immediately after throwing her new doll to the floor and breaking it, what emotion does helen feel?
Which type of government would most likely kill those who were deemed enemies of the government
How many ways can 5 paintings be lined up on a wall?
Imagine that you are approaching a black hole in a spacecraft. What would you see? What would happen to you?