dianelyz2812
dianelyz2812 dianelyz2812
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada















A type of ribbon costs $0.32 per yard.

How much do 4.5 yards of the ribbon cost?

Respuesta :

sirrandom27
sirrandom27 sirrandom27
  • 26-02-2020

Answer:

1.44$ I believe. .........

Answer Link
goddessboi goddessboi
  • 26-02-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Set up a proportion and solve -> 0.32/1=x/4.5

Cross multiply -> 1.44=1x

1x is the same as x, so x=1.44

Therefore, 4.5 yards of the ribbon will cost $1.44

Answer Link

Otras preguntas

What is this expression in simplified form? (6/2)(-35)
Cashews cost $2.36 per pound, almonds cost $1.48 per pound and peanuts cost $0.98 per pound. To make a 20% profit, how much should Myrna charge per pound for a
what is 2/3 as a decimal
Use the monetary policy of open market operations to solve a inflation. What does the Federal Reserve need to do to demand? A. Increase demand B. Decrease deman
HELP PLEASE Select ALL of the correct answers. Matthew throws a ball straight up into the air. It rises for a period of time and then begins to drop. At which p
What is a conflict in the story? in Barrio boy
What are 4 major differences between a civilization and a society? 30 points
What do these laws demonstrate? Check all that apply. States had similar laws allowing segregation. Laws were created for specific facilities. Businesses that d
Goods costing Rs. 10,000 sold to Ram for Rs. 12,000.​
Read the text and the question, and then choose the option that best answers the question. Soy Pablo y hoy voy al hospital con mi mamá después de caerse ella en