vicsmi8632 vicsmi8632
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada

Michelle bought 4.6 yards of fabric. Each

yard of fabric cost $4.95. How much did

Michelle spend on fabric? Enter your

answer in the box.

Respuesta :

wigginsuvee wigginsuvee
  • 26-02-2020

Answer: $22.77

Step-by-step explanation:

4.95 x 4 = $19.80

4.95 x 0.6 = $2.97

$19.80 + $2.97 = $22.77

Answer Link

Otras preguntas

could really use some help on this !!
Evaluate the algebraic expression 6g - 11 for g = – 5
what do you do to solve a problem that has just a negative in front of the parentheses?
definición de relación matemática y dominio​
Nepal has high potential for producing hydroelectricity however it is difficult too give one reason of each​
Pleas help me I really need it
What was the purpose of the Civilian Conservation Corps (CCC)? A. Takeover of government public works by private businesses B. To stimulate the economy by subsi
Hey guys just started this app it says to ask a question and i know its supposed to be academic but whatever my question is How are you guys? Hope your doing we
Convert 55° 16' 30" into radian measure.​
Matthew underwent a criminal trial on the charge of kidnapping. At the end of the trial, the jury declared Matthew innocent because there was not enough evidenc