A dozen muffins costs $5. Large bottles
of juice cost $2. Which expression could
be used to find the cost of buying 3
dozen muffins and 4 large bottles of
juice?
A 7x7
B 7 x (5 + 2)
C 3 x 2 + 4 X 5
D 3 x 5 + 4 x 2
О А
O B
O C
O D​