yasairaguzman
yasairaguzman yasairaguzman
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

Darris bought 4 scissors and 2 glue sticks. Each scissor cost $5 and each glue stick cost $1.
How much did he pay?
​

Respuesta :

kimberly0470
kimberly0470 kimberly0470
  • 23-03-2020
He would have spent $22. Because 5x4=20 and 2x1=2 so add those together and that will equal $22.
Answer Link

Otras preguntas

what were the youth movement and the counterculture ?
6. Viola drives 170 m up a hill that makes an angle of 6° with the horizontal. Rounded to the nearest tenth of a meter, what horizontal distance has she covere
8th Grade English - To Kill A Mockingbird Write some words to describe your initial response to the novel's ending.
Everyday or every day?
1. A particular solid material is heated but its temperature does not rise. 11 a) What is happening to the solid? b) Where does the energy go that is being supp
Gas prices are projected to increase by 125% Over the next several years. If a gallon of gas currently costs $3.60. What is the projected cost of a gallon of ga
How long does it take for light from a star that is 8 light years away to reach Earth?A) 8 earth minutesB) 16 earth minutesC) 8 earth yearsD) 16 earth yearsAnsw
Find the value of x. Round to the nearest degree. ​
When the Northern Hemisphere is tilted ________the Sun, the sunlight is _________ direct than it is in the Southern Hemisphere. (Select all that apply.)Group of
HURRYYY PLEASEEE The diagram shows a cone of a height of 5 cm and a base radius of 12 cm. What is its volume?