selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

on saturday, 1/8 of the people who visited were senior citizens, 1/8 were infants, 1/4 were children, and 1/2 were adults.how many of each group visited the zoo
How is the prime minister chosen? A.) Appointed by the monarchs B.) Elected by the members of the Lords C.) Elected by the members of the House of Commons D.
What caused a decline in the military reputation of the mongol yuan dynasty in china?
The "corrupt bargain" of 1824 refers to the deal made between which two statesmen
The measure of each exterior angle of a regular octagon is the measure of each exterior angle of a regular hexagon A. Greater Than B. Less than C. Equal too
What is formed when biotic factors and abiotic factors interact?
During the 1800s, an important pull factor for immigrants to the United States was? A religion persecution. B freedom of speech. C industrial jobs. D agricultur
Graph this equation on this graph
A 1:1:1:1 ratio of offspring from a dihybrid testcross indicates that ___________.
Where is the aorta and the esophagus located?