nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

I NEEEDDDD HELPPPP ITS URGENTTTTT!!!!!! I’ll mark you brainliest
Find perpendicular,hypotenuse and base​
Which option is the best point of comparison between the genres of horror and comedy? A. The role of fear in the story B. The importance of the past C. Hijinks
320 rounded to the nearest ten
HELP ME PLS!!!!! Which of the following is | 5-12i |? A) -√119 B) √119 C) −13 D)13
About 1.4 billion pounds of​ American, cheddar and other kinds of cheese is socked away at​ cold-storage warehouses across the​ country, the biggest stockpile s
Select whether each sentence is true (vrai) or false (faux). 1. L’Ottawa est la plus grande province du Canada. vrai faux 2. Le Québec est la province francopho
Working at home: According to the U.S Census Bureau, 34% of men who worked at home were college graduates. In a sample of 500 women who worked at home, 170 were
what does escritorio
Which claim is the most effective for an argument that technology and the Internet have brought young people closer together?