laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When the amount of energy required to break bonds in the reactants is less than the amount of energy released in forming bonds in the products, the process has
The term consideration refers to the regard that contracting parties hold for each other. True or False
What major physical feature did people moving west have to cross over
Ryan buys 6.4 gallons of gas for $24.64. Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent
PLEASE HELP! Jake and Katerina will be posing as a tourists in a Russian city. For their little “sightseeing” visit, the CIA will pay them a total of $3780 per
Jess takes out an access loan for $200. The up-front cost of the loan is $4 for every $20 plus jess will owe $200 at the end of the loan. How much will this loa
Herbivores are _________. A. producers B. primary consumers C. secondary consumers D. decomposers
1. Which function has x-intercepts of -1 and 1 and contains the point (2,3)? A) y=x^2+3 B) y=x^2+1 C) y=x^2-3 D) y=x^2-1 2. Which function has x intercepts of 3
Read the excerpt below from the short story “rules of the game” by Amy tan and answer the question that follows. Who is the opponent in the narrators imaginary
which of thses is the best example of an "i" message