elladenton1214 elladenton1214
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the BEST deal on rice?
• 500 g of rice at $1.90
• 1 kg of rice at $3.70
• 5 kg of rice at $18.00
• 10 kg of rice at $35.00
• 20 kg of rice at $72.00

Respuesta :

owaisrazakhan242
owaisrazakhan242 owaisrazakhan242
  • 24-03-2020

Answer:

Answer is 10 kg for $35

Step-by-step explanation:

Unitary method

Answer Link

Otras preguntas

What is main idea of the section ebenezers pastor today?
If I am at school in my classroom eating a red apple around 4 girls and 3 boys what color is my underwear.
This afternoon, Autumn takes a history test. There are 80 multiple-choice questions and Autumn answers 85% correctly. How many problems does Autumn get right?
What is a translation
List the elements in the set . Let U = {q, r, s, t, u, v, w, x, y, z} A = {q, s, u, w, y} B = {q, s, y, z} C = {v, w, x, y, z}. (B ∪ A)'
can someone answer the question plz?
helpp pls .. Which statement is true about the process shown?
Someone help me pls
What is √9 (a very dum question)
what if an html code became cracked and formed a bug how can i repair that