veronicaizaguirre05 veronicaizaguirre05
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Erika pays $35.70 for 15 pounds of ground beef. Calculate the price per pound. Question 4 options: $2.38 $1.79 $20.70 $1.38

Respuesta :

ajkonjevic
ajkonjevic ajkonjevic
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

Divide 30.70 by 15

Answer Link
lsjfjaiwefefjh lsjfjaiwefefjh
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

This question is pretty simple but the wording can make it tricky. All it is, is a simple division problem. If there are 15 pounds of beef and in total it costs $35.70, you would take the total and divide it by 35.70. So 35.70/15=$2.38

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of this compound? S₂F10
24 cent is _ percent of 80 cents​
I have seen a tiger into negative sentencegrammar ​
What was the very first known virus written in 1981.
what is a common denominator for 3/4 and 3/5
ASAP HELP The functions f and g are defined as follows. f(x) = 3x2 – 3x - g(x) = -5x+2 Find f(-2) and g(7). Simplify your answers as much as possible.
4 2/7*t+9/14 if t =2 1/6
Use the properties of exponents to determine the value of a for the equation:
— communication is the inner speech that includes the questions and comments you make to yourself. A Extrapersonal B Intrapersonal C Interpersonal D Personal
Question 3 To combine several adjacent cells into one large cell, you will need to