emilyrdz6776 emilyrdz6776
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

if i buy 4 cans of soup for $6.00 which proportion can be used to find the cost of 13 cans

Respuesta :

amandawinton4
amandawinton4 amandawinton4
  • 24-03-2020
4cans/$6 = 13cans/$x now cross multiply and solve for x
Answer Link

Otras preguntas

Give three motivating factors why a good number of Christians are simply nice to others.?
Luann read 1/3 of 18 books on her reading list. How many books did Luann read? Find 1/3 of 18 books.
what is the largest agency of the executive office of the president?
what does Que tal mean in spanish
1/3h - 4(2/3h - 3) = 2/3h - 6
writing system that uses symbols or pictures to denote objects, concepts, or sounds originally and especially in the writing system of ancient Egypt
What is 600/100 in simplest form?
What difficulties did the patriots face at the valley forge
1/3 as many dimes as nickels 3 more quarters than nickels 17 coins in all Q=___ D=___ N=___
What were the flaws in the Magna Carta