egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

I don't even understand what on earth I'm supposed to do with this puzzle wise, much less the math side of this.
16. What is the volume of the box shown below? V=Length x width x height 10.5 inches 8 inches 18 inches
4. Which document would LEAST help you respond to the prompt:How Much Should We Worry About the National Debt?Document B: Federal Deficits, 1966 to 2016Document
exploring the Americans were influenced by theirrespective approaches to spreading Christianity.SS.8.G.2.14. Analyzing What was the effect on England of the def
What is 356,271 rounded to the nearest ten thousand?
Calculate the total surface area of an open cone (that means no base) with base diameter of 12 mm and slant height of 6 mm.Calculate the total surface area of a
what are the reasons for applying a sterile dressing
What kind of music came from Jamaica, had its roots based in Rastafarianism, and was highly influenced by American r&b music?a. reggaeb. punk c. funk d. dis
8. After a traffic stop, you shouldgive the appropriate signal and re-enter traffic safely. You must waitfor the officer to re-enter trafficfirst.○ True○ False
a square is inscribed in a circle that has a radius of 2 root 2 inches. What is the length of the side of the square?