garo2910 garo2910
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 2 bags of cat food cost ​$5.50. How much would Marco spend on 3 bags of cat ​food?

Respuesta :

PapaLinguini
PapaLinguini PapaLinguini
  • 25-03-2020

Answer:

$8.25 is how much 3 bags of cat food cost.

Step-by-step explanation:

5.50 divided by two equals 2.75

2.75 x 3 = 8.25

Answer Link

Otras preguntas

If my final exam is worth 30% and my class average is 80, what do I need to get to pass the exam?
How many tablespoons are in 1 gill?
What is the equation for calculating the heat energy released during heating effect of electric current?
Name two structures found around the outside of ALL bacterial cells
what is .net formatting?
How Many US Presidents Lost Their Run for a Second Term?
sophia exerts a steady 40n horizontal force on a 8kg resting on a lab bench. the box slides against a horizontal friction of 24n. show that the box accelerates
When light waves first enter the eye, they first pass through this transparent layer where they are refracted
i don't get area and the distributive property
Can you show us how to find the discriminant of the quadratic x^2 + 2x -2 =0