alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

Consider the line x+6y=9 What is the slope of a line parallel to this line? What is the slope of a line perpendicular to this line?
What did General McClellan’s Army of the Potomac try to achieve with the Peninsula Campaign?
Which is the equation of a line that has a slope of -2/3 and passes through point (-3,-1)
Please Help ASAP!!! Question in image below.
how do the global systems interact to affect ecosystems?
The ABC box company makes square puzzle cubes that measure 4 inches along each edge. They shipped the cubes in a box 8in x 12in x 16in. How many cubes can they
Businesses record goodwill ________. A) when they enjoy an outstanding reputation and loyalty with customers B) when they continue the business of an acquired c
All of the following are loopholes in the current federal election laws EXCEPTa.the use of soft money for "party building" activities.b.money spent by an indepe
University of Florida football programs are printed 1 week prior to each home game. Attendance averages 75 comma 000 screaming and loyal Gators​ fans, of whom​
11) BRAINLIEST + 15 + POINTS :D