libertyhenderson05 libertyhenderson05
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Lena paid $18.96 for 3pounds of coffee. What is the cost per pound for this coffee

Respuesta :

dragongacha777
dragongacha777 dragongacha777
  • 25-03-2020

Answer:

6.32

Step-by-step explanation:

Divide 18.96 by 3

Answer Link
umairwaheed8888776
umairwaheed8888776 umairwaheed8888776
  • 25-03-2020

Answer:

6.32

Step-by-step explanation:

3pounds=18.96$

1pound=x

3x=18.96

x=6.32$

Answer Link

Otras preguntas

what property describes the number sentence? 6+0=6
What digit is in the ten millions place in 808,715,710?
what is 0.096 in word for
How do i solve 20m-2m
The Compromise of 1850 was proposed by: a. Daniel Webster b. Zachary Taylor c. Henry Clay d. John C. Calhoun
What is the value of the expression? –83 the three is an exponent
How do I use properties to find the sum or product of 6x107
The greatest common factor of any two even numbers is always even. True or false and why?
The expression 3xn can be written without the mulitiplication sign as 3n. For each expression in parts (a)-(c), use n= 1,2,3,...10 to evaluate the expression.
what is 10 times of 0.08