valentinapaolarp valentinapaolarp
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

dan bought 24 pounds of sugar for $10. how many dollars did he pu per pound of sugar

Respuesta :

betty0216
betty0216 betty0216
  • 25-03-2020

Step-by-step explanation:

10÷24= .41 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

What are the four goals of social work practice?
Combine like terms . What is a simpler form of the expression? 2(x/2 -5)-3/2(x+7/4). Please Explain.
Given: ∆ABC, m∠C = 90° AL - is an angle bisector m∠ABC = 30°, LB = 18m Find: CL
NEED HELP ASAP!! In the United States, if someone is unable to file by the tax deadline, they can file an extension, but any taxes due must still be paid by the
Margret has to print a large number of copies of photographs to distribute at work. Which type of printer should she use? A. inkjet printer B. laser printer C.
the power in an electrical circuit is given by the equation P=i^2R, where I is the current flowing through the circuit and R is the resistance of the circuit. W
A chemist takes 50-gram sample of sulfur powder that has a melting point of 115.2 °C. What is the melting point of a 100-gram sample of sulfur powder? 115.2 °C
Choose specific stories from homer's the iliad and the odyssey which • a.preserved religious teachings (how to behave so the gods won't hurt you) • b.taught mor
IS IT A SIN TO DRINK WINE?
Please help me answer this correctly