andrew7335 andrew7335
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

If Maria can buy 12 lemons for $2.40, how much will it costs her to buy 16?Set up a proportion to solve.

Respuesta :

vannietruong
vannietruong vannietruong
  • 25-03-2020
2.40/12 = x/16
then that would mean 12x= 2.40(16)
which equals 12x= 38.4, then divide 12 by both sides, getting you 3.2 so the answer is it would cost her $3.20 cents to by 16 lemons
Answer Link

Otras preguntas

The open items on your computer are displayed here. menu bar open bar taskbar toolbar
List the set of all even numbers between 2 and 10, inclusive
Mindy and Troy combined ate 9 pieces of the wedding cake. Mindy ate 3 pieces of cake and Troy had 1/4 of the total cake.
How did the rise of Italian city states help lead to the renaissance
If Karen gets up early and studies three hours for her test, she is likely to get an A. If she sleeps in, she will probably get a C. What is the opportunity cos
What term refers to the region of an atom where an electron is most likely to be found?
can someone please help me ??
The fourth codon has a mutation changing a uac to a uag. what effect will this have on the protein?
Every weekend, Morgan buys interesting clothes at her local thrift store and then resells them on an auction website. If she brings $150.00 and spends s, write
How do copyright and plagiarism relate?