sandycando81 sandycando81
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for 6$ . What is the cost of 1 marker

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 26-03-2020

Hope this will help u....

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link
topeadeniran2 topeadeniran2
  • 26-03-2020

Answer: $0.3 or 30cents

Step-by-step explanation:

Total markers= 20

Total cost= $6

Cost of 1 marker= 6/20 = 3/10

Since 100cent makes 1 dollar= 3/10 × 100 = 30cents each

Answer Link

Otras preguntas

someone help me it's due today
Which was most responsible for bringing about the decline of "feudalism" in Western Europe? A. fall of the Western Roman Empire B.revival of trade and commerce
how were ancient mesoamericans able to live in the yucatan peninsula
Someone pls help me I will make you brain
Which of the following is NOT a type of verbal? Group of answer choices Gerund Infinitive Passive Participle
In a science contest 30 students will present their science projects each student gets to talk for 20 minutes how much time is needed to present all of sience p
un letrero de no detenerse en un lugar determinado implica lo siguiente
which canadian province is named after a part of the u.k.?
Allison is going to the post office to buy 34cent stamps and 3 cent adjustment stamps. Since the current postage rate is 49 cent she will need 5 times as many
basheer operates a business that smooths and finishes poured concrete floors, sidewalks, driveways, and pool decks. basheer has been observing and timing each t