itsyourgirlmackenzie
itsyourgirlmackenzie itsyourgirlmackenzie
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hats are on sale! You can buy them at the rate of 4 hats for $25.50. I need 6 hats. How much is it going to cost me? Explain.

Respuesta :

pettigrewc25
pettigrewc25 pettigrewc25
  • 22-04-2020

Answer:

It is going to cost you $38.25

Step-by-step explanation:First you do $25.50 divided by 4 and you get 6.375,Last you multiply 6.375 times six. Your final answer $38.25.

Answer Link
karina17041 karina17041
  • 22-04-2020
$38.25 hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Simplify: 3 + 5(10 - 5) + ​42
3. At 30° south of the equator, the pressure belt called the?
During the fall, you charge $8 to go to a house and rake the leaves and an additional $6 for every hour that you rake the yard. If you earned $32, how many hour
If Sally gets laid off from her job because her store is not getting enough business, then she is ________________ unemployed.
One of the goals of value-based marketing is to provide the greatest value for the least profit. to sell to all consumers, regardless of their needs. to sell pr
Felipe no se bajó del carro. ¿Por que?
A tightly wound 1000-turn toroid has an inner radius 1.00 cm and an outer radius 2.00 cm, and carries a current of 1.50 A. The toroid is centered at the origin
what is the Three reason why a balanced diet is important when doing exercise​
Solve the linear equation 31x + 29y = 33 29x + 31y = 27
Home Systems has sales of $312,800, cost of goods sold of $218,400, inventory of $46,300, an accounts receivable of $62,700. How many days, on average, does it