dezztanasescu dezztanasescu
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs 95 dollars for 20 students to visit and equarium.how much does it cost for 162 students?

Respuesta :

Ordinarily Ordinarily
  • 23-04-2020

Answer:

769.50

Step-by-step explanation:

95 ÷ 20 = 4.75

So, 4.75 is the cost per student

4.75 × 162 = 769.50

So, 4.75 dollars per student times 162 students is 769.50

Answer Link
HappyDobby
HappyDobby HappyDobby
  • 23-04-2020

Answer:

It costs $769.50 for 162 students.

Step-by-step explanation:

95 ÷ 20 = 4.75

It costs $4.75 per student. If there are 162 students, we have to multiply 4.75 by 162.

4.75 x 162 = 769.5

So this means it costs $769.50 for 162 students.

Let me know if you need anymore help!

Answer Link

Otras preguntas

Estimate 3/4% of 168.
1 + 1. . . . . . . . Free answer
You walk forward 10 meters, backwards 5 meters, and then 10 meters forwards in 15 seconds. What is your overall velocity FORWARDS in m/s?
find the greatest factors of each set of numbers 30 48 and 60
804 n of force are applied to a 51.7 kg. What is the acceleration that the object experiences?
We want to place a bench measuring 7.05 feet in the center of a platform that is 40.75 feet long. What is the distance from each side of the bench to the edges
Use properties to find the sum or product 6x89
Which is an example of a public good? A) A rock band B) a car C) the army D) bread
Can someone help me with #22?
Select the word from the drop-down menu to correctly complete this sentence. Even artists who work mostly in abstract forms can benefit from more practice with