akembria
akembria akembria
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

5)5 pounds of
apples cost $10.
How much does a
pound cost?
(set up a
proportion)

Respuesta :

224688
224688 224688
  • 24-04-2020

Answer:

one pound of apples costs $2

Step-by-step explanation:

that is because when you divide 10 by 5 you get 2

Answer Link
JamieUnicorn
JamieUnicorn JamieUnicorn
  • 24-04-2020

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

So, 5 lbs. of apples = $10

[tex]\frac{1}{5} =\frac{x}{10}[/tex]

Then, you have to do cross products

5x=10

Divide each side by 5...

5x/5=10/5

x=2

Each pound of apples costs $2.

If you want to check your work, fill in the proportion.

[tex]\frac{1}{5}= \frac{2}{10}[/tex]

[tex]\frac{1}{5} =\frac{1}{5}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

In which country is the garden of Eden located?
Help me please I want to know the answer
Glomerulitis can cause an accumulation of protein in the urine called _______.
why spartans chose to live the way they did
When the floor rusted through on her old car, kelly knew she had a problem. logically, kelly's next step in the consumer decision process would be to identify h
Once you have created all of the sources and inserted citations into your document you can create an automatic bibliography by:
What is the equation for newtons second law of motion
Garret, Juan and Mitchell each invested $8000, $24,000, $17,000 respectively into a business. Lowest terms 8:24:17
The most leaching of minerals occurs from the ____________________ horizon into the ____________________ horizon.
What does parris tell Abigail he saw in the woods?